0
16
Dominic Thiem
Dominic Thiem (fotografija: Dana Anders)

Novak Đoković neće obraniti naslov u Roland Garrosu. Đokovićev ovogodišnji put na pariškoj zemlji okončan je porazom u četvrtfinalu, u kojem ga je sa 7:6(5), 6:3 i 6:0 nadigrao Dominic Thiem.

Thiemov suparnik u polufinalu bit će Rafael Nadal, deveterostruki pobjednik Roland Garrosa. Nadal je nastavio potragu za svojom 10. titulom na pariškom Grand Slam turniru brzim prolaskom četvrtfinalne prepreke, uz predaju Roberta Carrena Buste pri zaostatku od 6:2 i 2:0 u španjolskom dvoboju. Carrena Bustu zaustavila je ozljeda trbušnih mišića.

Thiem se probio u polufinale svojom prvom pobjedom u dvobojima s Đokovićem, protiv kojeg je do pariškog susreta imao zaostatak od 5-0 u međusobnom omjeru. Vodeći srpski tenisač je u nedavnom ogledu u polufinalu Rima bio vrlo uvjerljiv, sa prolaskom sa 6:1 i 6:0, ali sudar u Roland Garrosu donio je sasvim drugačiju sliku.

Na putu do prvog slavlja protiv Đokovića, prvi austrijski reket imao je najteži posao u prvom setu, u kojem je gubio s 4:2, a nakon povratka u egal, pri zaostatku od 5:4 spasio je dvije set-lopte (15:40) na servisu. U drugom setu presudio je Thiemov ‘break’ za 2:0, dok je u trećoj dionici sve išlo samo u jednom smjeru.

Novak Đoković
Đoković sasvim potonuo u trećem setu (fotografija: Dana Anders)

Šestpostavljeni 23-godišnji Austrijanac izborio je svoje drugo uzastopno polufinale Roland Garrosa, ujedno i drugo u karijeri na Grand Slam turnirima. Prolaskom kraj Đokovića, uzvratio je vodećem srpskom tenisaču za lanjski poraz na polufinalnoj prepreci, a idući izazov bit će mu ogled s Nadalom, s kojim se ove godine već tri puta susretao na zemlji.

Španjolac je u tim dvobojima bio jači od Thiema u finalima Barcelone i Madrida, a Austrijanac je uzvratio u njihovu posljednjem sudaru, sa 6:4 i 6:3 u četvrtfinalu Rima. Nadal će u pariško polufinale ući s vodstvom od 4-2 u međusobnom omjeru.

Rafael Nadal
Nadal prošao skraćenim putem, za samo 51 minutu do polufinala (fotografija: Dana Anders)

Prvi španjolski reket dočekat će izazov protiv Thiema svjež i odmoran. U četvrtfinalu je bio na terenu samo 51 minutu, a prošao je predajom Carrena Buste rano u drugom setu, nakon što je slabije rangirani Španjolac izgubio servis i pao u minus u toj dionici meča.

Nadal i Thiem još nisu ispustili set u svojim ovogodišnjim mečevima na pariškom Grand Slam turniru. U potrazi za nastavkom uspješne serije, borba za ulazak u finale čeka ih u petak.

Roland Garros, tenisači, četvrtfinale:
Nadal (Španjolska, 4) – Carreno Busta (Španjolska, 20) 6:2, 2:0, predaja Carrena Buste
Thiem (Austrija, 6) – Đoković (Srbija, 2) 7:6(5), 6:3, 6:0