Svi domaćini stopostotni, Srbija uvjerljiva u Beogradu

0
17
Novak Đoković
Novak Đoković (fotografija: Dana Anders)

Prvi dan četvrtfinala Svjetske skupine Davis Cupa prošao je po željama domaćih reprezentacija. Australija je otvorila petak dvjema pobjedama protiv Amerikanaca u Brisbaneu, a do 2-0 stigli su i Srbi, Francuzi i Belgijci.

Predvođena Novakom Đokovićem, Srbija je u Beogradu bila bez gubitka seta u dva meča protiv Španjolaca, koji su na ovom gostovanju bez Rafaela Nadala i Roberta Bautiste Aguta, svojeg vodećeg dvojca na ATP-evoj ljestvici. Francuzi su u Rouenu stigli korak do polufinala u ogledu s Velikom Britanijom, dok je Belgija uzela prva dva boda protiv Talijana u Charleroiju.

Srbi su obavili veliki dio posla u lovu na pobjedu na tvrdoj podlozi Dvorane Aleksandra Nikolića, poznate i po nekadašnjem nazivu Pionir. Igrajući svoj prvi meč nakon propuštenog nastupa u Miamiju zbog ozljede desnog lakta, Đoković se nije dao iznenaditi protiv ljevorukog Alberta Ramos-Vinolasa, kojeg je slomio sa 6:3, 6:4 i 6:2.

Viktor Troicki pobrinuo se za nove dobre vijesti za domaću reprezentaciju sa 6:3, 6:4 i 6:3 protiv Pabla Carrena Buste, koji je bio u akciji u singlu i u osječkom prvom kolu protiv oslabljene Hrvatske. Podsjetimo, Carreno Busta tada je doživio poraz od Franka Škugora prvog dana susreta, ali bio je uspješniji dva dana nakon toga, kod 2-2, kada je pobjedom nad Nikolom Mektićem donio Španjolcima prolazak u četvrtfinale.

U donjoj polovici ždrijeba, korak do polufinala stigli su i Francuzi. U susretu kojemu nedostaje puno važnih aduta na obje strane, uključujući Andyja Murraya, momčad koju predvodi Yannick Noah u rukama drži 2-0 protiv Britanaca, uz pobjede Lucasa Pouillea i Jeremyja Chardyja u prva dva singla.

Lucas Pouille
Pouille se pobrinuo za uspješni francuski start u Rouenu (fotografija: Dana Anders)

Pouille je na početku vikenda na dvoranskoj zemlji Rouena sa 7:5, 7:6(6) i 6:3 bio jači od Kylea Edmunda, dok se Chardy pobrinuo za francuski drugi bod sa 6:2, 6:3 i 6:3 protiv Daniela Evansa.

Italija je u prvom kolu u Buenos Airesu detronizirala lanjske pobjednike Argentince, ali za sada im ne ide jednako dobro na novom gostovanju, na dvoranskoj tvrdoj podlozi Charleroija. Belgijce je na početku susreta razveselio Steve Darcis, sa 6:7(3), 6:1, 6:1 i 7:6(4) protiv Paola Lorenzija, a David Goffin potom je obavio posao s autoritetom najbolje rangiranog tenisača u ovom ogledu, 14. na svijetu. Glavni domaći adut proslavio je 6:4, 6:3 i 6:3 protiv Andreasa Seppija.

David Goffin
Goffin opravdao ulogu favorita protiv Seppija (fotografija: Dana Anders)

Na tvrdoj podlozi Brisbanea dogodilo se najveće iznenađenje u svim mečevima koji su bili na rasporedu u petak. Jordan Thompson, 79. na svijetu, donio je domaćima prvi bod sa 6:3, 3:6, 7:6(4) i 6:4 protiv Jacka Socka, koji na 15. mjestu ATP-eve ljestvice uživa u renkingu karijere. Amerikanac je uoči ovog susreta imao izvrsnih 18 pobjeda i četiri poraza u sezoni, nedavno je igrao u polufinalu Indian Wellsa i četvrtfinalu Miamija, ali prvi izazov u reprezentativnom vikendu u Australiji nije mu prošao ni približno toliko dobro.

Nick Kyrgios doveo je domaću reprezentaciju bod do pobjede sa 7:5, 7:6(5) i 7:6(5) protiv Johna Isnera u meču u kojem su se sva tri ‘breaka’ dogodila u prvom setu. Amerikanac je otvorio s 3:0, a nakon što je Kyrgios nadoknadio izgubljeni servis i izveo preokret u nastavku prvog seta, u ostatku dvoboja obavio je glavni dio posla u dva ‘tie-breaka’.