0
20
Nikola Mektić
Nikola Mektić (fotografija: Dana Anders)

Poslije sjajna prva dva dana, s 2-1 na ulasku u nedjelju, Hrvatska ipak nije priredila golemo iznenađenje protiv Španjolske u prvom kolu Svjetske skupine Davis Cupa. Pablo Carreno Busta odveo je goste do ukupnih 3-2 na tvrdoj podlozi dvorane Gradski vrt u Osijeku sa 7:6(4), 6:1 i 6:4 protiv Nikole Mektića u petom meču vikenda.

Kao i u ranijim mečevima tijekom osječka teniska tri dana, i u dvoboju Carrena Buste i Mektića razlika u renkingu bila je na španjolskoj strani. Španjolski adut trenutno je 26., a Nikola se nalazi na 319. mjestu ATP-eve ljestvice, ali gostujuća prednost na papiru nije se previše osjetila u ranoj fazi petog meča.

Nikola je u prvom setu dva puta nadoknađivao ‘break’ zaostatka, vraćajući se poslije suparnikovih 2:1 i 5:4 sa servisom, no ‘tie-break’ je donio rasterećenje i značajno olakšanje španjolskom adutu. Carreno Busta je u završnici seta prelomio stvar s tri uzastopna osvojena poena, s ključnim ‘mini-breakom’ kod 4:4, a s manje pritiska, u nastavku meča potvrdio je da je kvaliteta na njegovoj strani.

Hrvatski adut u drugom setu nije mogao puno, dok je u trećoj dionici izvukao dva zahtjevna gema na servisu, ali treći nije mogao. Španjolac je kod 4:4 došao do jedinog ‘breaka’ u trećem setu, nakon kojeg je dovršio posao servirajući za pobjedu.

Treći bod pripao je gostima, ali ovacije koje je hrvatska momčad zaslužila s tribina po završetku susreta potvrdile su da je ovo bio vikend nakon kojeg se domaći aduti nisu imali čega sramiti.

Španjolci su osigurali prolazak u četvrtfinale, u kojem će ih od 7. do 9. travnja ugostiti Srbija. Hrvatska će svoj sljedeći nastup imati u rujnu u kvalifikacijama za Svjetsku skupinu.