0
18
Serena Williams
Serena Williams (fotografija: Dana Anders)

Serena Williams prošla je do sada najteži izazov na svojem ovogodišnjem putu u Roland Garrosu, u potrazi za obranom naslova. Prva tenisačica svijeta izborila je polufinale s 5:7, 6:4 i 6:1 u četvrtfinalnom ogledu s nepostavljenom Kazahstankom Julijom Putincevom, 60. na svijetu, koja je uživala u svojem najuspješnijem nastupu na Grand Slam turnirima.

Putinceva je ispala, ali novi korak napravila je druga neočekivana pariška četvrtfinalistica. Nizozemka Kiki Bertens proslavila je sveukupno 12. pobjedu zaredom sa 7:5 i 6:2 protiv osme nositeljice, Švicarke Timee Bacsinszky, čime je spriječila reprizu prošlogodišnjeg polufinala Roland Garrosa. Serena Williams se lani na pretposljednjoj prepreci na turniru susrela s Bacsinszky, a ove godine čeka je nizozemska suparnica.

Na putu do četvrtfinalne pobjede, Serena je prošla puno izazova u prva dva seta protiv Putinceve. Kazahstanska igračica osobito će se sjećati prilike u drugoj dionici meča, u kojoj je dostigla zaostatak od 4:1, s jednim ‘breakom’ minusa, a kod 4:4 imala je dvije nepovezane ‘break’-lopte, 30:40 i prednost, s kojima je mogla doći do servisa za pobjedu.

Prva tenisačica svijeta tada nije igrala sjajno, ali borba ju je ostavila u igri u drugom setu. Nakon što se izvukla iz opasnosti u toj dionici meča, s držanjem u zahtjevnom gemu kod 4:4 i ‘breakom’ gem potom, u ostatku dvoboja sve je riješila lakše – za ulazak u svoje peto polufinale Roland Garrosa i nastavak potrage za četvrtim pariškim naslovom.

Williams će na novom koraku pokušati prekinuti uspješni niz Kiki Bertens, koja je posljednji poraz u singlu pretrpjela u prvoj polovici svibnja, u ogledu s Mađaricom Timeom Babos u prvom kolu Rima. Nakon toga, vodeća nizozemska igračica samo pobjeđuje, s početkom uspješnog niza na putu iz kvalifikacija do naslova na WTA turniru u Nürnbergu i nastavkom tijekom dva pariška tjedna.

Kiki Bertens
Bertens slomila Švicarku poslije napetog prvog seta (fotografija: Dana Anders)

Bertens je u četvrtfinalu imala teži posao u sat i pet minuta dugom prvom setu. Bacsinszky je u toj dionici tri puta dolazila do ‘breaka’ prednosti, uključujući vodstvo od 4:2 i servis za set kod 5:4. No, osmopostavljena Švicarka nije stigla do set-lopte.

Nizozemka je u nastavku bila uvjerljivija, s bijegom do 4:0 i zadržanom prednošću u nastavku drugog seta.

Ulaskom u polufinale, 24-godišnja Bertens pristigla je dva koraka dalje nego u dosadašnjem najuspješnijem nastupu na Grand Slam turnirima, preklani na pariškoj zemlji, kada se iz kvalifikacija probila do osmine finala. Sljedeći izazov bit će još primamljiviji od četvrtfinalnog, s napadom na prvu tenisačicu svijeta, s kojom će se sresti u petak.