0
23
Kei Nishikori
Kei Nishikori (fotografija: Dana Anders)

Pri kraju ljeta u kojem je osvojio Wimbledon i došao do zlatnog odličja na Olimpijskim igrama u Riju de Janeiru, Andy Murray bio je tri koraka prekratak u potrazi za naslovom na US Openu. Drugopostavljeni britanski adut oprostio se od New Yorka porazom u četvrtfinalu, s 1:6, 6:4, 4:6, 6:1 i 7:5 u korist šestog nositelja Keija Nishikorija, koji ga je nadjačao tek drugi put u njihovih devet međusobnih susreta.

Japanac će u petak pokušati dohvatiti svoje drugo finale US Opena, nakon onog iz pretprošle sezone, kada je na završnoj prepreci doživio poraz od Marina Čilića. Preklani je u polufinalu proslavio veliku pobjedu nad Novakom Đokovićem, a ovog puta čeka ga trećepostavljeni Stan Wawrinka, koji je drugu godinu zaredom i treći put ukupno došao ovako daleko na njujorškom Grand Slam turniru. Švicarac je u večernjem četvrtfinalnom meču po lokalnom vremenu sa 7:6(5), 4:6, 6:3 i 6:2 bio bolji od Juana Martina Del Potra.

Murray i Nishikori išli su jedan na drugoga drugi put unatrag mjesec dana, a novi dvoboj bio je puno uzbudljiviji od onog iz prve polovice kolovoza, sa Škotovom pobjedom sa 6:1 i 6:4 u polufinalu olimpijskog turnira u Riju. Japanac je u New Yorku izdržao niz izazova, uključujući set zaostatka i ‘break’ minusa u drugoj dionici meča, a nakon što je izborio peti set, u njemu su mu bila potrebna tri ‘breaka’.

Drugi nositelj vraćao se u egal poslije Nishikorijeva vodstva od 2:0 i 4:2, ali presudnim se pokazao ‘break’ šestpostavljenog japanskog aduta za vodstvo od 6:5.

Stan Wawrinka
Wawrinka treći put u polufinalu njujorškog Grand Slam turnira (fotografija: Dana Anders)

Wawrinkin sudar s Del Potrom prošao je bez toliko puno rezultatskih turbulencija. Argentinac će se poslije poraza najviše moći osvrnuti na propuštenu priliku u prvom setu, u kojem je vodio s 4:2, dok u padu u trećoj i četvrtoj dionici meča nije imao tako dobru šansu. Švicarac je riješio treći set ‘breakom’ za 5:3, dok je u četvrtom odjurio do 4:0 i više se nije osvrtao.

Sljedeći izazov za trećeg nositelja bit će lov na prvo finale u New Yorku. Do sada pamti polufinala iz 2013. i prošle sezone, a uoči susreta s Nishikorijem, moći će se osloniti na malu prednost u međusobnom omjeru, u kojem ima 3-2. Od pet dosadašnjih susreta, dva su se dogodila na Grand Slam turnirima, s Japančevom pobjedom u pet setova preklani u četvrtfinalu US Opena i Švicarčevim uzvratom bez gubitka seta na početku 2015. u istoj fazi Australian Opena.