0
50
Franko Škugor
Franko Škugor (fotografija: Dana Anders)

Hrvatska je u vodstvu protiv favorizirane Španjolske u prvom kolu Svjetske skupine Davis Cupa! Za odlični domaći početak vikenda u dvorani Gradski vrt u Osijeku pobrinuo se Franko Škugor, koji je s 3:6, 6:3, 6:4, 4:6 i 7:6(6) iznenadio Pabla Carrena Bustu, između ostalog, i s tri spašene meč-lopte u odlučujućem setu, u kojem se vratio poslije minusa od 5:2.

Franko je odigrao kvalitetno i agresivno protiv puno bolje rangiranog suparnika, a za takav pristup i izdanje nagrađen je poslije četiri sata i tri minute velike borbe. Razlika u renkingu je velika, Španjolac je trenutno 26. na svijetu, dok se 29-godišnji Šibenčanin nalazi na 223. mjestu ATP-eve ljestvice, ali to se ovog petka nije osjetilo na terenu.

Gledajući sadašnji plasman suparnika, Franku je pobjeda nad 25-godišnjim španjolskim tenisačem bila najznačajnija u karijeri, a do nje je pristigao u svojem tek drugom meču koji je otišao do petog seta. Lani u prvom kolu Wimbledona nije završilo sretno, s porazom od Francuza Benoita Pairea, koji je slavio s 10:8 u odlučujućoj dionici dvoboja. Škugor je tada imao 40:0 i prednost na servisu za pobjedu u 10. gemu petog seta, dok je ovom prilikom on bio u ulozi igrača koji se spašava s ruba poraza.

Poslije prva četiri seta u kojima nije nedostajalo uzbuđenja, peti je bio još napetiji. Carreno Busta je rano došao do ‘breaka’ i držao je prednost sve do servisa za meč kod 5:3, a Franko je potom napravio prvi korak prema preokretu ‘breakom’ za smanjenje na 5:4. Gem potom, novi izazov stigao je na servisu, kada se 29-godišnji Šibenčanin izvukao poslije puno borbe i s tri spašene meč-lopte, 30:40 i dvije suparnikove prednosti.

Podjednako napeto bilo je u ‘tie-breaku’. Franko je rano stekao prednost, ali nije iskoristio dvije meč-lopte kod 6:4, prvu sa servisom. Ključnim se pokazao ‘mini-break’ za vodstvo od 7:6, a treća meč-lopta bila je sretna domaćem adutu.

Poslije uspješnog početka osječkog vikenda, u drugom meču prvog dana za Hrvatsku će igrati Ante Pavić. Na drugoj strani mreže bit će glavni španjolski adut Roberto Bautista Agut.